با SEO از آغاز تا امروز (قسمت دوم)

0

بیشتر بخوانید: با SEO از آغاز تا امروز (اینفوگرافی)


۲۰۰۵: سال مهمی برای SEO

یکی از مهم ترین سال ها در دنیای SEO سال ۲۰۰۵ است. گوگل با یاهو و MSN برای Nofollow Attribute متحد شد این نوع از لینک دهی با این هدف ایجاد شد تا حجم لینک های اسپم و نظرات را در وب سایت ها کاهش دهد. سپس گوگل جستجو را شخصی سازی نمود، که از تاریخچه جستجو و نرم افزار جستجوگر فرد استفاده می کرد تا نتایج را مرتبط تر کند.

در نوامبر همان سال Google Analytics راه اندازی شد، که هنوز هم برای اندازه گیری ترافیک و ROI کمپین ها استفاده می شود.

با SEO از آغاز تا امروز (قسمت دوم)

۲۰۰۹: دگرگونی SEO

در سال ۲۰۰۹، دنیای موتورهای جستجو شاهد اندکی دگرگونی بود. Bing در ژوئن همان سال معرفی شد در حالی که مایکروسافت به شدت این موتور جستجو را به عنوان موتور جستجویی که نتایجی بهتر از گوگل ارائه می کند بازاریابی نمود. اما همانطور که SEL پیش بینی کرد، این موتور جستجو نه توانست گوگل را از بین ببرد و نه توصیه بهینه سازی محتوای آن توانست با توصیه های گوگل مقابله کند. در حقیقت بر اساس ژورنال انجین سرچ، تنها تفاوت قابل توجه Bing ارائه اولویت هایی برای کلیدواژه ها در URL و نیز طرفداری کردن از واژگانی که با حروف بزرگ نوشته شده اند و صفحات وب سیات های بزرگ بود.

در آگوست همان سال، گوگل تغییر در الگوریتم Caffeine را تهیه کرد، که نیازمند کمک مردم برای آزمون “نسل بعدی زیرساخت” بود که Moz می گوید طراحی شده بود تا جستجو را سرعت بخشد، ایندکس را بسط دهد، و شاخص گذاری و رتبه بندی را در زمان واقعی ادغام می کرد.


بیشتر بخوانید: شکار در نقطه خرید!


Caffeine تا سال بعد کاملا معرفی نشد اما در دسامبر سال ۲۰۰۹ جستجوی زمان واقعی ملموس ارائه شد، به همراه نتایج جستجوی گوگل شامل چیزهایی همانند توئیت ها و خبرهای فوری. این حرکت تأیید نمود که سئو دیگر صرفا برای وب مسترها نیست و از همان زمان روزنامه نگارها، تبلیغ کنندگان در وب و حتی مدیران انجمن های اجتماعی محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه می کردند.

۲۰۱۰ تا زمان حال

هنگامی که در حال تایپ در قسمت جستجوی گوگل هستید مشاهده پیشنهادهای گوگل لذت بخش است. این امر به لطف فناوری Google Instant رخ می دهد. در ابتدا Moz گفته بود این کار سئو را نابود می کند، تا اینکه متوجه شدند بر روی نتایج رتبه بندی اثری ندارد. اما Google Instant در کنار تکامل سئو از سال ۲۰۱۰ تاکنون، صرفا مرحله ای دیگر از مأموریت موتورهای جستجو برای حل مشکلات کاربر بود.

سال ۲۰۱۰ شاهد اهمیت فزاینده محتوای رسانه های اجتماعی در SEO بود. در دسامبر ۲۰۱۰، هم گوگل و هم بینگ “سیگنال های اجتماعی” را اضافه کردند که در ابتدا هر پست نوشته شده در فیس بوک را نمایش می داد. اما در ادامه به پروفایل های توئیتر نیز که با فراوانی نسبتا زیادی به PageRank پیوند خورده بودند نیز پرداختند. اهمیت توئیتر در سئو به همین جا ختم نشد.

۲۰۱۱: سال پاندا

روند مجازات سایت ها برای بازی غیرمنصفانه با الگوریتم گوگل ادامه یافت. برخی از این رویدادها از سایر موارد معروف تر هستند از جمله اتفافی که برای Overstock.com در سال ۲۰۱۱ رخ داد. در آن زمان دامنه هایی که به .edu ختم می شدند از دید گوگل اعتبار بالاتری داشتند. Overstock این امر استفاده کرد و از مؤسسات آموزشی درخواست کرد تا به سایت وی لینک بزنند و از کلیدواژه هایی همانند “جاروبرقی” و “تخت دونفره” استفاده کنند و در مقابل تخفیف هایی به دانش آموزان و دانشکده می داد. این لینک های ورودی رتبه بندی Overstock را برای جستجوی چنین کلیدواژه هایی بهبود می بخشید تا زمانی که Overstock این کار را در سال ۲۰۱۱ گوگل آن ها را مجازات کرد.

با SEO از آغاز تا امروز (قسمت دوم)

سال ۲۰۱۱ همچنین سال Panda بود که در فوریه ارائه شد: به روزرسانی الگوریتم که در مزارع محتوا انجام می شد. این سایت ها حجم زیادی از به روزرسانی های مکرر، محتوای با کیفیت کم داشتند که صرفا برای هدف تحریک نتایج موتورهای جستجو نوشته شده بودند. آن ها همچنین نرخ های بالایی از تبلیغ به محتوا ad-to-content داشتند که Panda آموزش دیده بود آن ها را شناسایی کند.


بیشتر بخوانید: فروش بدون ترس تنها با چند راهکار ساده


۲۰۱۲: همراه با پنگوئن

در آوریل سال ۲۰۱۲، گوگل گام دیگری به سوی پاداش به سایت های با کیفیت برداشت و اولین مورد از به روزرسانی های زیاد Penguin را انجام داد. پنگوئن سایت هایی را هدف قرار می داد که از فنون سئو کلاه سفید استفاده می کردند، به عنوان مثال، سایت هایی که محتوای آن ها تا حد زیادی آگاهی دهنده بودند اما از هایپرلینک هاییی پر شده بودند که هیچ ارتباطی با سرتیتر صفحه نداشتند.

با SEO از آغاز تا امروز (قسمت دوم)

قابل ذکر است در سال ۲۰۱۲ گوگل به روزرسانی Above The Fold را برای بازگشت به نظریه ضد تبلیغات سنگین ارائه کرد که سایت هایی را که حجم زیادی تبلیغات داشتند را رتبه پائین می داد.

در نهایت گوگل به فراتر از هدف گذاری محتوای اسپم رفت. به روزرسانی الگوریتم Payday Loan ، که در ژوئن ۲۰۱۳ ارائه شد و رسما در می همان سال عرضه گردید، بیشتر بر جستجوهایی تمرکز داشت که به احتمال زیاد منجر به نتایج اسپم می شد. گوگل سیستم رتبه دهی خود را برای کمک به حذف اسپم ها از این نتایج استفاده کرد در حالی که ضرورتا بر تلاش های سئو سایت های قانونی اثری نداشت موجب می شد تا نتایج جستجو معتبر باقی بمانند.

گوگل محلی می شود

با حفظ سنت به روزرسانی های الگوریتم با نام حیوانات، گوگل کبوتر Pigeon را در سال ۲۰۱۴ معرفی کرد، که تا حد زیادی بر نتایج جستجوی محلی اثر گذاشت. در همان زمان به نظر می رسد طراحی شده بود تا جستجو برای Map ها را بهبود بخشد، که با فناوری های مشابهی آغاز شد که برای کارکردهای دیگر جستجو استفاده می شدند، همانند Knowledge Graph که غلط های املائی را تصحیح می کرد و مترادف ارائه می نمود.

۲۰۱۵

مهم ترین اتفاق پس از سال ۲۰۱۰ برای سئو به روزرسانی تلفن همراه گوگل در اوریل ۲۰۱۵ بود. هنگامی که وب سایت هایی که برای تلفن همراه مناسب نبودند رتبه بندی پائین تری دریافت می کردند. این امر بدان معنا بود که سئو دیگر درباره کلیدواژه و محتوا نبود؛ طراحی واکنشی نیز اهمیت داشت.


بیشتر بخوانید: راهنمای SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک


شاید باورش سخت باشد اما به نظر می رسد تغییرات بیشتری در راه است:

تلفن همراه و فراتر از آن

از آنجایی که استفاده از تلفن همراه در حال افزایش است(۵۱% رسانه های دیجیتال به این شکل استفاده می شوند در مقابل ۴۲% استفاده از طریق دسکتاپ) منطقی است که SEO به حرکت در این جهت ادامه خواهد داد.

این موضوع پیش از این توسط تجربه کاربر mobile-freindly گوگل آشکار شده است. پیش بینی می شود موج آینده سئو تا حد زیادی به جستجوی صوتی مربوط باشد. که تاریخ پیچیده خودش را دارد و در حال افزایش است (۲۰% جستجوهای گوگل در حال حاصر از طریق صوت هستند و ۲۵% در بینگ)

محلی شدن

اما مسئله محلی سازی در سئو مطرح می شود، و بهینه سازی نتایجی که به لحاظ منطقه ای مرتبط هستند. این امر به ویژه در دامنه جستجوی صوتی صحت دارد. این امر فرصت سئو برای کسب و کارهای محلی است تا اطمینان حاصل کنند فهرست هایشان جامع و فراگیر، صحیح و بهینه شده برای ارجاع داده شدن در سایت طرف سوم هستند.

اجتماعی شدن

رسانه های اجتماعی بخش اساسی تری از استراتژی سئو شده اند. به عنوان مثال هنگامی که در سال ۲۰۱۱ شاخص گذاری توئیت ها در موتورهای جستجو آغاز شد آینده ای را نشان داد که در آن کاربران اطلاعات را بر روی رسانه های اجتماعی به همان شیوه ای جستجو می کنند که در موتورهای جستجو انجام می دادند. در حقیقت این شاخص گذاری می تواند نسخه گوگل از اثبات آینده برای زمانی باشد که مردم دیگر از موتورهای جستجو به شیوه کنونی استفاده نمی کنند.

واضح است که سئو به کاری تمام وقت تبدیل شده است. تاریخچه آن در حال تکامل یافتن است. اجرا آن نیازمند سطوح بالاتری از مهارت، اخلاقیات و همگامی با فناوری است.


پیشنهاد نویسنده: آموزش تکنیک های فروش آنلاین


 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.