همه چیز درباره جدیدترین قوانین مهاجرتی کانادا در سال ۲۰۲۲

0

دولت کانادا به‌طور دوره‌ای و سالیانه به‌روزرسانی‌های قوانین مهاجرتی خود را برای ساده‌سازی فرآیند مهاجرت و اقامت دائم این کشور اعلام و اجرا می‌کند. با وجود حجم زیاد درخواست مهاجرتی و فرآیندهای کارآمدتر از سوی دولت کانادا، با آغاز سال جدید چه تغییراتی را می توان در برنامه های مهاجرتی کانادا در سال ۲۰۲۲ انتظار داشت؟

قوانین مهاجرتی

آیا شرایط ویزای تحصیلی کانادا اخیراً تغییراتی داشته است؟

خیر طبق آخرین گزارشات از اداره مهاجرت کانادا این ویزا دستخوش تغییرات اساسی نشده است. تنها تغییراتی که در یکماه اخیر شاهد آن بودیم محدودیت برای مسافرانی است که به دنبال انتشار سویه جدید ویروس کرونا بنام امیکرون از برخی کشورهای قاره آفریقا مانند بوتسوانا، مصر، اسواتینی، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، آفریقای جنوبی و زیمبابوه قصد ورود به کانادا را دارند.

به همین ترتیب شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا (student visa) با توجه به مقطع، رشته، دانشگاه، استان و شهر مد نظر و … متفاوت است.

اما به‌طور کلی برای ادامه تحصیل در کانادا باید شرایط عمومی زیر را داشته باشید:

 

شرایط تحصیل در کانادا

سن

بهتر است زیر ۴۵ سال باشد

تمکن مالی

حداقل ۸۳۳ دلار کانادا در ماه و ۱۰ هزار دلار در سال

گپ تحصیلی

زیر ۵ سال و قابل توجیه

نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج

الزامی

مدرک زبان

دانشگاه تعیین می‌کند

درباره مدرک زبان هم باید بگوییم که دانشگاه یا کالج مد نظر شما مدرک و حداقل نمره را تعیین می‌کند. مدارک IELTS، سلپیپ CELPIP، تافل TOEFL و GMAT معمولا برای تحصیل در کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا امتیاز CRS در سیستم اکسپرس انتری سال ۲۰۲۲ کاهش می‌یابد؟

در سال ۲۰۲۱،کانادا با وجود محدودیت‌های سفر، اقدامات سختگیرانه‌ای را برای اهداف مهاجرتی اعمال کرد. از جمله این اقدامات شامل افزایش حداقل امتیاز موردنیاز از ۶۷ به ۷۵ است؛ که در چندین دوره قرعه کشی در سال ۲۰۲۱ اعمال شد. احتمال قوی می‌رود که در سال ۲۰۲۲ شاهد این افزایش امتیاز باشیم.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا در سال ۲۰۲۲

تاکنون دولت کانادا به طور مشخص نسبت به تغییرات ویزای استارتاپ خبری را اعلام نکرده است. ویزای استارتاپ کانادا یکی از برنامه‌های ویزایی ارائه شده از اداره مهاجرت کانادا است که اخیراً بخاطر ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد توسط قشر خاصی از مردم مورد توجه قرار گرفته است. در این مطلب به طور دقیق ویزای استارتاپ کانادا مورد بررسی قرار گرفته است: https://parsicanada.com/canada-immigration/startup-visa/

طبق نتایج رنکینگ سازمان CEOWORLD Magazine (از معتبرترین سازمان‌ها و انتشارات در زمینه بررسی کسب‌وکارها، بازار کار جهانی و تجارت)؛ کانادا در سال ۲۰۲۱ رتبه سوم بهترین کشور برای راه‌اندازی کسب و کار را به‌خود اختصاص داده است.

این رتبه‌بندی‌ها بر اساس ۵ معیار تعیین شده است: سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی، تحقیق و توسعه، زیرساخت‌های کارآفرینی، وجود نیروی کار متخصص و حمایت‌های سیاسی.

برنامه اسپانسرشیپ (PGP)

برنامه  PGPیا حمایت از پدر و مادران، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در سال جدید هنوز از جزییات دقیق تغییرات آن خبرهایی به بیرون منتشر نشده است. اما طبق اطلاعات کلی اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) این کشور قرار است ۲۳۵۰۰ مهاجر خارجی را با روش PGP در سال ۲۰۲۲ جذب کند.

ساختار جدید NOC چگونه بر مهاجرت کانادا در سال ۲۰۲۲ تأثیر می گذارد؟

یکی از تغییرات بزرگی که در سال ۲۰۲۲ رخ می‌دهد در حوزه مهاجرت کاری است. قرار است در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) از سال ۲۰۲۲، سیستم مهاجرت کانادا الزامات شغلی را بر اساس آموزش (Education)، تخصص (training)، تجربه (experience) و مسئولیت‌ها (responsibilities) به اختصار (TEER) دسته بندی کند. بر همین اساس مدیران و متخصصان دارای مدرک لیسانس یا لیسانس به بالاتر بعید است تحت تأثیر این تغییر قرار گیرند زیرا این افراد تخصص و تجربه کاری را دارند. با این حال، این تغییر ممکن است بر افرادی با تحصیلات دانشگاهی ناتمام یا دبیرستان و یا آنهایی که تجربه کاری چندانی ندارند تأثیر منفی بگذارد.

قوانین مهاجرتی

این اقدام به ناچار افراد واجد شرایط ورود به استخر اکسپرس انتری را تغییر خواهد داد. در حالی که اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) هنوز نحوه تأثیرگذاری بر نامزدهای دارای تجربه کاری در سطح مهارت B را اعلام نکرده است، این امکان وجود دارد که برخی از این نامزدها پس از تغییرات سال آینده دیگر واجد شرایط نباشند.

با این حال، IRCC همچنین ممکن است تصمیم گیری درباره نحوه انتخاب متقاضیان مهاجرت کانادا از بین کاندیداها را در سال ۲۰۲۲ به طور کامل تغییر دهد.

آخرین اخبار مهاجرتی کانادا مربوط به واکسیناسیون  COVID-19 در سال ۲۰۲۲

طبق دستور دولت کانادا از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲، تقریباً تمام افرادی که به صورت موقتی وارد کانادا می شوند. باید به طور کامل واکسینه شوند.

اگر قصد دارید بعد از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲ به کانادا سفر کنید، باید از قبل برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید و دو دوز واکسن (درصورت لزوم سه دوز) مورد تایید دولت کانادا را حداقل ۱۴ روز قبل از سفر به کانادا را دریافت کرده باشید.

اگر اقامت دائم تأیید شده دارید، با مدرک مسافرتی COPR معتبر، ممکن است از این محدودیت ها معاف باشید. با توجه به اینکه محدودیت‌ها دائماً در حال تغییر هستند، لازم است تا نسبت به آخرین اخبار مرتبط با این حوزه اطلاعات لازم را قبل از ورود به خاک کانادا کسب کنید.

سخن  پایانی

کانادا یکی از پر تقاضاترین کشورهای مهاجرتی سال های اخیر است که باتوجه به سیاست های مهاجرتی خود قرار است تا سال ۲۰۲۳ صدها هزار مهاجر خارجی را به وسیله روش های مختلف مهاجرتی جذب کند. بر همین اساس کانادا در انتهای هرسال و ورود به سال جدید قوانین مهاجرتی خود را به روز می کند. برای کسب اطلاعات به روز در این مورد به وبسایت موسسه مهاجرتی پارسی کانادا به آدرس (https://parsicanada.com/) مراجعه کنید. این وبسایت براساس آخرین اخبار مهاجرتی اداره مهاجرت کانادا مطالب خود را به روز رسانی ‌می‌کند.

همچنین می‌توانید از طریق درگاهای زیر در ارتباط با امور مهاجرت با مشاورین ما در تماس باشید.

پست الکترونیک: [email protected]

شماره های تماس: ۹۱۰۰۳۵۵۸ (۰۲۱) – ۹۱۰۰۹۷۰۱ (۰۳۱)

آدرس (دفتر تهران) : شهرک غرب، بلوار دریا،خیابان موج، تقاطع توحید ۳، پلاک

آدرس (دفتر اصفهان) : خیابان آزادی، خیابان سعادت آباد، هولدینگ پارس پندار نهاد

کدپستی (دفتر تهران): ۱۴۶۶۹۶۸۴۵۳

کد پستی (دفتر اصفهان): ۸۱۶۸۶۵۳۵۷۳

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.