رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی چیست؟

1

فرض کنید که به یک مهمانی دعوت شده اید و در این مهمانی کسی را نمی شناسید. به نظر شما، ایجاد ارتباط با مهمانان و نشان دادن یک وجه جذاب و موجه از خود در نظر سایرین تا چه حد می تواند در این شرایط دشوار باشد؟ حال فرض کنید چند نفر از مهمانان که از قضا افرادی شناخته شده برای تمامی مهمانان هستن، شما را به دیگران معرفی کنند. آیا در این شرایط ارتباط برقرار کردن با مهمانان برای شما ساده تر نخواهد بود؟ آیا سایرین در این وضعیت بیشتر به شما اعتماد نخواهند کرد؟ این دقیقا همان کاری است که رپورتاژ آگهی برای شما در فضای کسب و کار انجام خواهد داد.

رپورتاژ آگهی چیست ؟ 

رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری که در زبان انگلیسی با واژه advertorial شناخته می شود ترکیبی از ۲ کلمه advertisement و editorial است. رپورتاژ آگهی به نوعی از محتوا گفته می شود که عموما به صورت متنی بوده و در مجلات، روزنامه ها و وبسایت ها و در برخی موارد به صورت محتوای ویدیویی و در رسانه های تصویری منتشر می شود. ظاهر یک ریپورتاژ آگهی به شکلی است که مخاطب این احساس را پیدا کرده که محتوای مورد نظر توسط خود رسانه تولید شده و جنبه تبلیغاتی ندارد. این در حالی است که رپورتاژ آگهی نوعی محتوای حمایت شده محسوب می شود و بابت آن به رسانه مورد نظر هزینه ای تحت عنوان هزینه خرید رپورتاژ آگهی پرداخت شده است.

چرا رپورتاژ آگهی ؟

با فراگیر شدن هر چه بیشتر فضای وب، بازاریابی محتوا بیشتر مورد توجه بازاریابان قرار گرفته و برندها برای دسترسی و جذب بیشتر مخاطبین به این سمت حرکت کرده اند. از طرف دیگر، نمی توان جایگاه موتورهای جستجو را در سرنخ و مشتری برای شرکت ها در نظر نگرفت. مجموع این ۲ عامل باعث شد تا اهمیت رپورتاژ آگهی روز به روز افزایش یابد؛ چه با هدف برند آگاهی و تثبیت جایگاه برند در ذهن مشتری و چه با هدف بهبود جایگاه سئو و کسب ترافیک ارگانیک بر روی سایت.

دیوید اوگیلوی که به عنوان پدر تبلیغات شناخته می شود اینگونه گفته است: “هرچه آگهی کمتر شبیه آگهی بوده و بیشتر به مقاله شبیه باشد، خوانندگان بیشتری را به خود جلب می‌کند.”

رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی چیست؟

پژوهش های انجام شده بر روی مصرف کنندگان  با استفاده از تکنیک های eye tracking نشان دهنده آن است که رپورتاژ آگهی‌ها بیشتر مورد توجه افرار قرار می گیرد. یکی از دلایل می‌تواند این باشد که رپورتاژ آگهی وارد جزییات می‌شود در حالی که سایر آگهی‌های تبلیغاتی اصولا توانایی پرداخت به جزییات را ندارند. از اصلی ترین مزایای رپورتاژ آگهی نسبت به آگهی‌های تبلیغاتی این است که نویسنده فضای کافی برای توضیح دادن دارد. عموما آگهی‌های تبلیغاتی از یک تصویر به همراه چند کلمه در مورد شرکت، برند، محصول، یا خدمات ایجاد شده اند. این در حالیست که در رپورتاژ آگهی، امکان ارائه توضیحات به صورت کامل در مورد مزایا و خصوصیات محصول یا خدمت وجود دارد.

آنچه در مورد نوشتن رپورتاژ آگهی باید بدانید

یکی از بهترین راهکارها برای معرفی خود در داخل محتوای رپورتاژ آگهی، این است که در قالب یک گزارش پژوهشی به بررسی روندهای مربوط به محصول یا خدمت خود بپردازید.

ریپورتاژ یا محتوای حمایت شده در صورتی که با رعایت اصول نگارش رپورتاژ آگهی تهیه شده باشند، مخاطب در برخورد اول متوجه جنبه تبلیغاتی ان نشده و صرفا به عنوان یک محتوای آموزشی آن را مطالعه خواهد کرد. هرچه جنبه آموزشی محتوای تولید شده بیشتر باشد، مخاطب بیشتر جذب آن می شود. به این ترتیب شما می توانید در قالب یک رپورتاژ آگهی و تحت عنوان معرفی و آموزش مطالب مرتبط با محصول و یا خدمت خود، برند خود را معرفی نمایید.

رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی چیست؟

هرچند شکی نیست که شما در حوزه فعالیت کسب ­و کار خود از تخصص و دانش بسیار بالایی برخوردار هستید. اما همانطور که در بالا توضیح دادیم، نکات و ریزه­ کاری­­ هایی وجود دارند که ممکن است شما با آنها آشنایی نداشته باشید. مجموعه پابلیکا جهت حداکثر کردن بازدهی کمپین‌های روابط عمومی و استفاده بهینه از ابزار رپورتاژ آگهی، خدمات مشاوره خود را در اختیار کسب و کارهای متقاضی قرار می‌دهد. همچنین در صورت تمایل کسب و کارهایی که لزوم اجرای کمپین های PR را درک کرده اند، امکان تولید محتوای متناسب با کمپین‌های تعریف شده نیز وجود دارد.

1 نظر
  1. davarpanah می گوید

    با سلام مطالبتون عالیه.
    با استفاده از این روش ها به بهترین شکل ممکن رتبه سایتمو بهبود دادم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.