آیا کارشناسی خودرو الزامی است؟

1

افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو و کاهش عَرضه‎ی خودروسازان باعث رونق بیش‌ از پیش بازار خودروهای دست‌دوم شده است؛ تا جایی که بعضی افراد تنها با هدف سرمایه‌گذاری اقدام به خرید خودرو دست‌دوم می‌کنند. اما آیا همه‌ی این خودروها کاملا سالم هستند؟

طبق آمار ما بیش از ۷۵% خودروهای دست‌دوم دارای انواع مشکلات فنی و بدنه هستند! و این یعنی اگر خریداران حواس خود را خوب جمع نکنند، ممکن است میلیون‌ها تومان ضرر کنند. گاهی فقط بحث ضرر مالی نیست، زیرا بعضی خودروها با آسیب‌دیدگی شاسی و ستون حتی می‌توانند بلای جان شما و خانواده‌تان باشند. گاهی اوقات نیز ممکن است خودرو از نظر فنی و بدنه کاملا سالم باشد، اما ایربگ‌های آن درست عمل نکنند که باز هم در تصادفات مشکل‌ساز خواهد شد.

کارشناسی خودرو

امروز به سراغ آقای محمد میرموسی، کارشناس باسابقه خودرو آمده‌ایم تا تجربیات ایشان در مورد ۴۰۱۱ تجربه کارشناسی خودرو از ایشان بپرسیم.

 • سلام، لطفا خودتان را معرفی کنید.

من محمد میرموسی هستم و چند سال است که به کارشناسی خودروهای مختلف در شرکت همراه مکانیک مشغول هستم.

 • شما بهتر از من می‌دانید که اخیرا بازار خودروهای کارکرده خیلی داغ شده است. چند درصد این خودروها سالم هستند؟

بله کاملا درست است. به دلیل واردنشدن خودروهای وارداتی جدید و همچنین شرایط دشوار خرید خودروهای صفر، افراد بیشتری به دنبال خرید خودروهای دست‌دوم هستند. طبق آماری که من و همکارانم از ۷ سال کار در همراه مکانیک به دست آورده ایم، از هر ۴ خودرو کیلومترشمار ۱ خودرو دست‌کاری شده است و یا مشاهده کرده‌ایم که بیش از ۴۰% خودروها دارای رنگ‌شدگی هستند. این یعنی افراد باید در هنگام خرید خودرو محتاط باشند و بی‌گدار به آب نزنند.

 • در شرایط فعلی خریداران چگونه باید از سلامت خودرو مطمئن شوند؟

اگر خودرو توسط یک کارشناس متخصص و باتجربه از نظر فنی و بدنه و آپشن کارشناسی شود و قیمت مناسبی داشته باشد، می‌توانید آن را بخرید. البته بهتر است از کارشناس‌هایی کمک بگیرید که گزارش مکتوب و با ضمانت به شما می‌دهند، تا اگر آن کارشناس در بررسی خود اشتباه کرده بود بتوانید از او طلب خسارت کنید.

 • از کجا می‌توانیم برای خودرو موردنظرمان یک کارشناس بیاوریم؟

بعضی افراد خودرو را به یک مکانیک معتمد یا نقاش بدنه نشان می‌دهند. بعضی نیز با کارشناس‌هایی که در روزنامه آگهی می‌دهند، تماس می‌گیرند و یا به بازارهایی مثل چیتگر تهران مراجعه می‌کنند. عده زیادی نیز از کارشناس‌های تخصصی شرکتی استفاده می‌کنند که من و همکارانم نیز در این دسته قرار می‌گیریم.

 • فرق کارشناسی شخصی با شرکتی چیست؟

مهم‌ترین مزیت کارشناسی شرکتی نسبت به شخصی این است که قابل پیگیری است. بعضی از شرکت‌ها مثل همراه مکانیک نیز به خریداران خودرو ضمانت کارشناسی و جبران خسارت می‌دهند تا هرگونه ریسک خرید خودرو دست‌دوم را به صفر نزدیک کنند. اگر از یک کارشناس شخصی استفاده کنید، چطور می‌خواهید در قبال اشتباه از او خسارت بگیرید؟

 • در حال حاضر چه شرکت‌هایی خدمت کارشناسی در محل دارند؟

همراه مکانیک برای اولین بار ۷ سال پیش خدمت کارشناسی خودرو در محل را به بازار عرضه کرد و تا امروز توانسته بیش از ۱۵۰هزار کارشناسی خودرو موفق انجام دهد. شرکت‌های اتکس، کارنامه، کارشناس پایتخت، ایمن ران، کارشناس خودرو و ماشین بانک نیز از دیگر شرکت‌های فعال در بازار کارشناسی هستند.

 • این شرکت‌ها با هم چه تفاوتی دارند؟

روند کار همه شرکت‌ها یکسان است. خریداران یا با شرکت تماس گرفته و یا درخواست خود را در سایت شرکت ثبت می‌کنند. سپس مطابق ظرفیت شرکت، یک کارشناس به محل اعزام شده و گزارش کارشناسی خودرو را تهیه می‌کند.

اما تفاوت اصلی بین این شرکت‌ها در دقت، سرعت عمل در رسیدن به محل موردنظر و البته ضمانت جبران خسارت است. همراه مکانیک بیشترین تعداد شهر در کشور را تحت پوشش خود دارد و با توجه به تجربه زیاد کارشناسان، راحت‌تر می‌تواند از پس هر نوع خودرویی بربیاید.

 • چرا اینقدر روی تجربه کارشناس خودرو تاکید دارید؟

حقیقت این است که روش‌های کلاهبرداری روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و شناسایی بسیاری از موارد بسیار سخت است. کارشناسی که ۱۰۰۰ خودرو را بررسی کرده با کارشناسی که فقط ۱۰۰ خودرو کارشناسی کرده، عملکرد بسیار متفاوتی دارد. مثلا تشخیص کیلومتر واقعی در بعضی خودروها فقط از روی میزان ساییدگی پدال قابل تشخیص است که کار هر کسی نیست. تفاوت بعضی آپشن‌های خاص با نوع فابریک آن‌ها نیز از عهده هر کارشناسی برنمی‌آید، زیرا بعضی افراد برای کسب سود بیشتر یک خودرو نیمه فول خریداری می‌کنند و با خریداری آپشن‌ها به صورت جداگانه آن را به جای خودرو فول جا می‌زنند.

هر چه تجربه کارشناس در مواجه با چنین مواردی بیشتر باشد، راحت‌تر و در زمان کمتر متوجه این مشکلات می‌شود. برای همین است که در همراه مکانیک هر کارشناس فقط روی چند نوع خودرو در یک کلاس متمرکز می‌شود تا بتواند دقیق‌تر کارشناسی کند. اینطور نیست کسی که مکررا پژو ۲۰۶ کارشناسی کرده را برای کارشناسی یک سوناتا بفرستند.

 • ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید آقای میرموسی. اگر زمانی توانستم با این قیمت‌های گران ماشین بخرم، چطور می‌توانم از شما خواهش کنم برای کارشناسی بیایید؟

نظر لطف شماست، من به شما قول می‌دهم که هر کدام از همکاران ما برای کارشناسی ماشینتان بیایند کارشان را خوب انجام می‌دهند. تمام همکاران ما با لباس فرم مخصوص شرکت و کارت شناسایی مراجعه می‌کنند و در پایان نیز گزارش کارشناسی کامل را با سربرگ شرکت به شما تقدیم می‌کنند.

برای درخواست کارشناسی می‌توانید به شماره تلفن ۰۲۱۴۵۶۱۲۰۰۰ زنگ بزنید و یا وارد صفحه کارشناسی خودرو تخصصی در محل در سایت همراه مکانیک شوید و درخواست خود را ثبت کنید. کارشناسان همراه مکانیک حدود نیم ساعت بعد از درخواست شما در محل خودرو حاضر خواهند شد تا خیال شما را از بابت سلامت آن راحت کنند.

 

1 نظر
 1. رضا نیستانی می گوید

  این افراد از طرف خود به صورت واسطه ای برای کارشناسی میان یا از طرف خود شرکت هست؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.