راهنمای جامع آموزش SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک(قسمت دوم)

11

راهنمای جامع آموزش SEO


به ادامه مقاله راهنمای جامع آموزش SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک(قسمت دوم) در خدمت شما هستم:

B: تحقیقات رقیب

پس ‌از اینکه کارتان با جستجوی کلید واژه تمام شد، نیمی از راه را رفته­ اید! حال زمان تحقیقات رقیب است. باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱.رقبای اصلی شما به سراغ کدام کلید واژه ­ها می­ روند؟

فهرستی از کلید واژه­ هایی که به نظر می ­رسد رقیبتان برای استراتژی SEO خود استفاده می ­کنند ایجاد کنید. همچنین، بررسی کنید آیا Domain Authority (DA) بالاتری نسبت به شما دارند؟ آیا صفحات وب آن­ ها Page Authorities (PA) بالاتری از شما دارند؟


بیشتر بخوانید: راهنمای جامع آموزش SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک(قسمت اول)


خوشبختانه، Moz این کار را برای شما واقعاً ساده کرده است. می­ توانید با نصب نوار ابزار Moz رایگان اطلاعات خود را به دست آورید.

اگر رقبایتان DA یا PA بالاتری نسبت به شما دارند، می­ تواند ایده خوبی باشد که بر سایر کلید واژه­ ها تمرکز نمایید، زیرا رقابت در برابر آن­ ها بسیار مشکل خواهد بود. سعی کنید به سراغ پیروزی ­های راحت­ تر بروید، اگر می­ توانید!

برای تعیین DA یا PA برای هر وب ‌سایت یا صفحه وب کافی است نوار ابزار رایگان Moz را بر روی Chrome یا Firefox نصب نمایید.

راهنمای نهایی SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک

۲.لینک ­هایشان را از کجا می­گیرند؟

یک مورد خیلی مهم که باید به خاطر داشته باشید این است که فهرستی از مکان­ هایی که رقبایتان از آنجا لینک­ های ورودی ­شان[۱] را می ­گیرند تهیه کنید.

برای تهیه این فهرست می ­توانید از ابزاری همانند Open Site Explorer استفاده کنید.

می ­توانید لینکی از این وب ­سایت ­ها از طریق تماس با وبلاگ نویس، تماس با خبرگزاری یا تنظیم صفحات شرکت خودتان به دست آورید. نگران نباشید: در ادامه اطلاعات بیشتری درباره تماس با وبلاگ نویس و رسانه ارائه می­شود.

پیش از تماس با سایت­ های درون فهرست، هر سایتی را که امتیاز DA پائینی دارد را پاک‌ کنید. دریافت لینک ورودی از سایتی که DA پائینی دارد می­ تواند به رتبه­ بندی شما آسیب بزند زیرا گوگل تصور می­ کند یک سایت بد به شما لینک می­ دهد زیرا شما یک سایت بد هستید.


بیشتر بخوانید: با SEO از آغاز تا امروز


۳.معماری سایت آن­ها چگونه است؟

به معماری سایت رقیبتان نگاهی بیاندازید. جهت ­گیری­ شان چگونه است؟ چقدر لینک­ هایشان عمیق می­شود؟ فروشگاه­ های تجارت الکترونیک باید توجه ویژه­ای به معماری برای موارد زیر داشته باشند:

محصولات محبوب در طبقه ­ای خاص

محصولات مرتبط

محصولات با بالا ترین امتیاز

محصولاتی که اخیراً مشاهده ‌شده‌ اند

هنگامی‌که متوجه شدید چگونه بزرگ­ ترین شرکت ­ها در صنعت شما معماری ­شان را سازماندهی می­کنند، می توانید تصمیم بگیرید که آیا مسیر مشابهی را طی کنید، مسیر مشابه را با یکسری تعدیل­ ها بپیمایید، یا مسیری کاملاً متفاوت را انتخاب کنید.

بر اساس گزارش Moz در سال ۲۰۱۱، “اغلب SEO ها بحث می­کنند که صفحاتی که عمیقاً در معماری فرو رفته ‌اند ممکن است به میزان کافی برای قابل روئیت بودن در موتور جستجو لینک دریافت نکند. مطمئناً، با ارتقاء محتوای معماری می­توانید رتبه کلی آن را بهبود بخشید”.

پس اگر رقبای اصلی با معماری navigational  عمیق را می­بینید، نباید صرفاً به این خاطر که برند های بزرگی­ هستند آن­ ها را کپی کنید.

راهنمای نهایی SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک

 

۴.از دیدگاهی استراتژیک، چگونه می­ توانید وب ‌سایتتان را متمایز نمایید؟

این پرسش با آنچه اکنون درباره معماری سایت گفتیم پیوند دارد. چه می­توانید برای متفاوت کردن سایتتان و بهتر کردن آن نسبت به رقبا انجام دهید؟ آیا می­توانید معماری navigational  را بهبود دهید؟ چگونه می توانید سایتتان را اجتماعی ­تر کنید؟ اگر رقبایتان وبلاگ نداشته باشند شما وبلاگی را اضافه خواهید کرد؟ فهرستی از فعالیت­ هایی که می­توانید انجام دهید تا مطمئن شوید سایتتان بهتر از سایت رقبا برای مصرف کنندگان است تهیه کنید.


بیشتر بخوانید: ۴ دلیل رایج شکست استراتژی های بهینه سازی موتور جستجو


بخش ۲: شناسایی مشکلات فعلی

پس ‌از اینکه جستجوی کلیدواژه و تحقیقات رقیب را انجام دادید، زمان آن است تا به مشکلات سایتتان رسیدگی کنید. مهم ­ترین چیزهایی که در مرحله رسیدگی پیشنهاد می ­شوند عبارت ‌اند از:

A: به ‌سرعت خطا های سایت را بیابید

پیشنهاد می شود برای یافتن هرگونه خطای وب‌ سایت از Screaming Frog استفاده کنید. Screaming Frog رایگان است و لینک­ ها، تصاویر، CSS، اسکریپت و appهای وب‌ سایتتان را از دید یک SEO بررسی می­کند. سپس، خلاصه­ای از داده­ ها شامل خطا ها، تغییر مسیر ها، صفحات تکراری، تگ ­های عنوان از دست ‌رفته، و غیره برای شما فراهم می­کند.

خطا های اصلی که می­خواهید به ‌سرعت تصحیح شوند عبارت ‌اند از:

تغییر مسیر هر صفحه ۴۰۴ به محتوای واقعی

تبدیل تغییر مسیرهای ۳۰۲ به تغییر مسیر های ۳۰۱

به‌روز رسانی صفحات محتوای تکراری، عنوان­ های متا، و توصیف ­های متا.

Screaming Frog به شما در شناسایی خطا های بالا و بسیاری از خطا های دیگر سایت کمک می­کند که به بهبود SEO شما و نرخ تبدیل و سود مندی کلی کمک خواهد کرد.

راهنمای نهایی SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک

B: سرعت وب ‌سایتتان را تعیین کنید

هنگامی‌که به خطا های بزرگ رسیدگی کردید، زمان تمرکز بر روی سرعت وب ‌سایت خواهد بود.

بازدیدکنندگان منتظر بارگذاری شدن وب­ سایتی کند نمی ­مانند. مشتریانتان به گوگل باز می‌گردند تا وب­ سایتی سریع­ تر را بیابند که احتمالاً یک رقیب است!

در حقیقت، تحقیقات نشان می­دهد که ۴۰% افراد سایتی را که بیش از ۳ ثانیه زمان برای بارگذاری می­گیرد ترک می­کنند! مشتریانتان را به خاطر سرعت پائین سایتتان از دست ندهید.

به همین دلیل سریع بارگذاری شدن سایتتان به‌ شدت اهمیت دارد. اگر باید سرعت وب‌ سایتتان را بیازمایید، از ابزار رایگان Pingdom استفاده کنید.

اگر بیش از ۳ ثانیه طول می­کشد تا وب‌ سایتتان بارگذاری شود، می­توانید با خرید فضای سرور بیشتر، استفاده از CMS متفاوت (به‌عنوان‌مثال، Magento متأسفانه آهسته است، درحالی‌که WooCommerce برای سریع بودنش شهرت دارد)، یا کاهش تصاویر و اندازه فایل­ها سرعت را افزایش دهید.

در مثال بالا، می­توانید ببینید که Mashable زیر ۲ ثانیه بارگذاری می ­شود!


بیشتر بخوانید: کسب رتبه بالا در سرچ گوگل چه مدت زمان لازم دارد؟


بخش ۳: بهینه ­سازی درون صفحه

درحالی‌که بهینه ­سازی موتور جستجو برون صفحه (یعنی ساخت لینک) اهمیت دارد، بهینه­ سازی درون صفحه به همان میزان مهم است. بهینه ­سازی درون صفحه شامل تمامی فعالیت ­هایی است که شما درون صفحات وب تان برای کمک به بهتر شدن رتبه سایتتان انجام می­دهید.

به بهینه ­سازی درون صفحه به‌ عنوان میوه­ ای در دسترس در بازی SEO نگاه کنید. می­توانید آن را کنترل کنید، که خیلی عالی است!

هنگامی‌که بحث بهینه­ سازی درون صفحه می­­شود، ۸ هدف کلیدی وجود دارد که باید بر آن­ ها تمرکز کنید:

بهینه ­سازی کلید واژه

ساختار سایت

لینک دهی درونی

قابلیت کاربرد

نسخه تلفن همراه وب ‌سای

بازنگری ­های مشتری

ریچ اسنیپت[۲]

یکپارچگی رسانه ­های اجتماعی


بیشتر بخوانید: راهنمای جامع آموزش SEO برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک(قسمت سوم)


[۱] Inbound link

[۲] Rich snippets

11 نظرات
 1. مريم می گوید

  سلام و خسته نباشید
  بسیار آموزنده
  ممنون از شما

 2. میلاد می گوید

  از مطالب استفاده کردم ممنون از شما

 3. زیبا می گوید

  خیلی ممنون. لطفا اموزش های بیشتری بزاید.

 4. سارا می گوید

  سلام
  کارتون خوبه انصافا
  سایتتون رو همیشه دنبال میکنم

  1. سعید اتحادی می گوید

   لطف دارید شما

 5. آرتین می گوید

  از مطالب استفاده کردم ممنون از شما

  1. سعید اتحادی می گوید

   خیلی خوشحالم که کطالب سایت مورد توجهتون قرار گرفته 🙂

 6. سینا می گوید

  سلام دمتون گرم مطلبتون در رابطه با بررسی سایت های رقیب و همچنین معرفی سایت moz واقعا عالی بود و به دردمون خورد ایول به شما

  1. سعید اتحادی می گوید

   خیلی خوشحالم که مطالب سایت مورد توجه تون بوده 🙂

 7. AliM می گوید

  مطالب مفیدی بود خدا خیرتون بده

 8. مهسا می گوید

  ممنون بابت اطلاعات

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.