۷+۱ نکته مهم که قبل از خرید رپورتاژ آگهی باید بدانیم!

1

خرید رپورتاژ آگهی یکی از مهمترین روش های رایج برای لینک سازی خارجی و تقویت اعتبار دامنه است. برای کسب بهترین نتیجه از انتشار رپورتاژ آگهی فاکتورهای مختلفی را باید در نظر داشته باشیم. در این بخش به بررسی مهمترین فاکتورها و میزان تاثیر هر کدام میپردازیم.

خرید رپورتاژ آگهی یکی از تکنیک های لینک سازی است که در برخی موارد جزء سئو کلاه خاکستری دسته بندی میشوند. دلیل اصلی ما برای خاکستری نامیدن آن، مرزبندی رسمی گوگل برای لینک سازی طبیعی و حساسیت های آن بر خرید بک لینک است. با توجه به اینکه برای دریافت این لینک ها پول پرداخت میکنیم پس عملا خط قرمز گوگل را رد کرده ایم.

اگر مرزبندی سیاه و سفید را از دید مدیران سایت ها یا متخصصین سئو نگاه کنیم، سئو کلاه سیاه تکنیک هایی هستند که توسط گوگل قابل شناسایی بوده و میتوانند موجب جریمه سایت شوند. در نتیجه بیشتر روش هایی که برای بهبود سایت استفاده میکنیم با زیاده روی یا عدم رعایت استانداردها پتانسیل تبدیل شدن به یک روش کلاه سیاه را خواهند داشت.

خرید رپورتاژ آگهی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به اینکه لینک شما در محتوای مقاله و در سایت های معتبر منتشر میشود ربات های گوگل نمیتوانند برای جریمه کردن سایت شما تصمیم قطعی بگیرند مگر آنکه شما قاعده بازی را به درستی رعایت نکرده باشید.

در این بخش ۷ فاکتور تاثیر گذار بر کیفیت رپورتاژ آگهی و برنامه ریزی اجرایی آن را به شما معرفی میکنیم تا با رعایت آنها احتمال شناسایی لینک های خریداری شده توسط گوگل را به حداقل رسانده و این تکنیک خاکستری به رنگ سفید نزدیک تر کنید. در پایان نیز به یک نکته مهم اشاره خواهیم کرد که ممکن است دیدگاه شما را نسبت به این تکنیک به کلی تغییر دهد!

    ۱- ارتباط موضوعی سایت ما و سایت منتشر کننده رپورتاژ

اگر منتشر کننده رپورتاژ به موضوع سایت شما مرتبط نیست یعنی به منطقه خطر نزدیک میشوید! اجازه دهید با یک مثال این مورد را بررسی کنیم. تصور کنید که دوست صمیمی شما در حوزه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت میکند. از او میخواهید که بهترین شرکت طراحی سایت برای انجام پروژه شما را معرفی کند، شرکتی که توسط او پیشنهاد میشود اعتبار بالایی نزد شما کسب خواهد کرد. ولی آیا برای مراجعه به یک روانپزشک نیز به پیشنهاد او اعتماد میکنید؟ احتمالا نه.

گوگل برای تعیین اعتبار و ارزش لینک ها به ارتباط موضوعی صفحات توجه میکند. در صورتیکه موضوع سایت شما با صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید مرتبط نباشد ارزش و اعتبار کمتری به شما منتقل خواهد شد. اگر تعداد این لینک ها افزایش یافته و سایت های نامرتبط زیادی با کلمات یکسان به صفحات شما لینک داده باشند الگوریتم پنگوئن گوگل به شما مشکوک خواهد شد.

مشکل اصلی زمانی پدیدار میشود که به دنبال سایت های مرتبط و تخصصی در حوزه خود میگردید ولی گزینه های زیادی برای خرید رپورتاژ آگهی پیدا نمیکنید. در این شرایط مجبور به استفاده از سایت های عمومی یا خبری خواهیم شد. برای رفع مشکل عدم ارتباط موضوعی؛

تصویر زیر یک نمونه از انتشار محتوای نامرتبط در سایت زومیت است، نکته مهم عدم توجه آگهی دهنده به موضوع سایت و نبود ارتباط معنایی میان آنها است.

    ۲- برای رپورتاژ آگهی خود یک متن اختصاصی و مرتبط بنویسید

محتوایی که برای انتشار در سایت آگهی دهنده تهیه میکنید نقش بسیار مهمی در اعتبار رپورتاژ آگهی شما خواهد داشت. یکی از رایج ترین اشتباهات هنگام خرید رپورتاژ آگهی انتشار یکی از مقالات سایت یا بازنشر یک محتوا در چندین سایت مختلف است.

محتوای تکراری از نظر ربات های گوگل ارزشی ندارد، هرچقدر هم که سایت منتشر کننده معتبر باشد زمانیکه یک محتوای تکراری از سایت خود یا هر صفحه اینترنتی دیگری را در آن قرار میدهید این اعتبار را از بین خواهید برد.

یکی از وظایف متن آگهی، ایجاد ارتباط موضوعی میان سایت شما و سایت منتشر کننده آگهی است. به عنوان مثال تصور کنید که برای یک کلینیک دندانپزشکی قصد خرید رپورتاژ از سایت زومیت را دارید. بهتر است برای متن خود موضوعی را انتخاب کنید که هم به کسب و کار شما مرتبط باشد و هم به سایت زومیت که در حوزه تکنولوژی فعالیت میکند. عنوان و موضوع مقاله شما میتواند “معرفی جدیدترین تکنولوژی های دنیا برای دندانپزشکی” باشد.

به تصور زیر دقت کنید، یک متن مشابه در چندین سایت منتشر شده است و این صفحات از نظر گوگل دارای محتوای تکراری هستند. در نتیجه ارزش و اعتباری که به سایت شما منتقل میکنند به مراتب پایین تر از حالتی است که برای هرکدام یک متن اختصاصی تهیه شده باشد.

    ۳- جایگاه فعلی ما در عبارات کلیدی هدف اهمیت بالایی دارد

تاثیر رپورتاژ آگهی بر جایگاه شما را میتوان مانند دوپینگ برای یک ورزشکار حرفه ای دانست. اگر یک شخص عادی که توانایی لازم برای شرکت در مسابقات حرفه ای را ندارد از مواد نیرو زا استفاده کند باز هم شانس زیادی برای برنده شدن نخواهد داشت. دوپینگ زمانی به شما کمک میکند که آمادگی بدنی کافی و شانس پیروز شدن را داشته باشید تا به واسطه استفاده از آن این شانس را کمی افزایش دهید.

در واقع برای دوپینگ کردن ابتدا باید جواز حضور در مسابقه فینال را کسب کرده باشید که در سئو یعنی به صفحه اول گوگل رسیده باشید. اگر سایت شما در این عبارت کلیدی جایگاه مناسبی ندارد باید مشکل را در جای دیگری جستجو کنید.

تولید محتوای اختصاصی و باکیفیت، رعایت استانداردهای سئو در طراحی سایت، لینک سازی داخلی هدفمند، سرعت بالای لود صفحات، نمایش صحیح در موبایل و مواردی از این دست را میتوان پیش شرط های لازم برای حضور در صفحه اول گوگل دانست. بعد از آنکه با رعایت این موارد به جایگاه مناسب رسیدیم میتوانیم با خرید رپورتاژ آگهی شانس خود را برای برنده شدن (رسیدن به رتبه ۱ گوگل) افزایش دهیم. در نتیجه؛

کلماتی که برای لینک سازی در یک رپورتاژ انتخاب میکنیم اهمیت زیادی در اثربخشی آن خواهد داشت.

    ۴- انتخاب ANCHOR TEXT مناسب برای لینک سازی

سایت شما در عبارتی جایگاه کسب میکند که با آن لینک دریافت کرده اید. Anchor Text به متنی گفته میشود که لینک بر روی آن قرار گرفته و کاربر با کلیک کردن آن به سایت شما وارد میشود. اگر اطلاعات کافی در مورد انکر تکست و انواع آن ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله انکر تکست چیست را در سایت آکادمی وبسیما مطالعه کنید.

برگردیم به همان مثال اول؛ دوست شما یک شرکت طراحی سایت را به شما پیشنهاد میدهد. در واقع او به شما گفته است که این مجموعه در حوزه طراحی سایت تخصص بالایی دارد. آیا برای خرید کفش نیز به همان شرکت اعتماد میکنید؟! مسلما نه. در این جا عبارت طراحی سایت همان انکر تکست است و اعتبار منتقل شده وابستگی زیادی به آن خواهد داشت. در نتیجه؛

البته در اینجا نکته دیگری اهمیت پیدا میکند، عبارت لینک شده به تنهایی کارآمد نیست و زمانی به شما کمک میکند که صفحه لینک شده در سایت شما نیز از نظر موضوعی به این کلمه مرتبط باشد.

به تصویر زیر که یک نمونه رپورتاژ آگهی منتشر شده است دقت کنید. برای لینک دهی به صفحات سایت از عبارات عمومی مانند “سایت” و “لینک” استفاده شده است که هیچ اطلاعات ارزشمندی در مورد صفحه هدف ارائه نمیکنند. در اینجا استفاده از عبارات هدف میتوانست علاوه بر هدایت کاربر شانس کسب جایگاه و افزایش اعتبار سایت در آن کلمات را نیز افزایش دهد.

هر لینک به صفحه مشخصی از سایت شما اشاره میکند، قرار شد که ما در آن کلمه جایگاه مناسبی داشته باشیم و این جایگاه را احتمالا یکی از صفحات سایت ما کسب کرده است. اگر کلمه کلیدی هدف به صفحه دیگری از سایت لینک شده باشد عملا این فرآیند به درستی انجام نخواهد شد. در نتیجه یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای خرید رپورتاژ آگهی توجه به صفحات لندینگ (لینک شده) در سایت ما خواهد بود.

    ۵- در رپورتاژ آگهی به چه صفحاتی از سایت خود لینک دهیم؟

تا اینجا ما یک سایت مرتبط را شناسایی کرده و یک محتوای با کیفیت تهیه کرده ایم. کلمات کلیدی هدف که در آنها جایگاه نسبتا خوبی داریم را انتخاب و لینک های رپورتاژ آگهی را بر روی آنها قرار داده ایم. در این مرحله باید تصمیم بگیریم که این لینک به چه صفحه ای از سایت ما ارجاع داده شود.

برای انتخاب صفحات هدف چند نکته مهم را باید در نظر داشته باشیم:

        I – در هر رپورتاژ آگهی تنها یک لینک به هر صفحه از سایت خود بدهیم

به طور معمول سایت های منتشر کننده به شما اجازه میدهند که ۳ لینک فالو در متن رپورتاژ آگهی داشته باشید، هر یک از این لینک ها باید با انکر تکست متفاوت و به صفحه لندینگ مجزایی ارجاع داده شوند. اگر دو یا چند لینک به یک صفحه از سایت خود داشته باشید اولین لینک در نظر گرفته شده و موارد بعدی بی اثر خواهند بود.

        II – برای یک صفحه لندینگ از عبارات متنوعی در لینک سازی استفاده کنیم

ممکن است شما در طول زمان چندین رپورتاژ آگهی از سایت های مختلف تهیه کنید. اگر در همه آنها به یک صفحه مشخص از سایت خود لینک داده باشید و برای این لینک سازی ها از انکر تکست یکسان استفاده کنید؛ رفتار شما از نظر الگوریتم های گوگل طبیعی نخواهد بود. پیشنهاد میکنیم که در هر رپورتاژ آگهی عبارت متفاوتی را برای تقویت لندینگ خود انتخاب کنید و همه این عبارت ها به یک مفهوم یکسان که موضوع صفحه هدف است اشاره داشته باشند.

مثلا اگر قصد دارید که صفحه شما با موضوع “آموزش سئو” جایگاه بهتری داشته باشد؛ میتوانید در اولین رپورتاژ آگهی خود با همین عبارت به آن لینک دهید ولی در رپورتاژهای بعدی از عبارات دیگری مانند “یادگیری سئو”، “آموزش سئو حرفه ای” و … استفاده کنید.

        III – تنوع صفحات هدف را حفظ کنید

در هر رپورتاژ فرصت لینک سازی برای ۳ تا ۵ صفحه از سایت خود داریم. ولی اگر در همه رپورتاژهای خود به ۳ صفحه یکسان لینک دهیم عملا فرآیند لینک سازی خارجی ما غیرطبیعی خواهد بود. بعید است که چند سایت معتبر اینترنتی در مقالاتی با موضوعات مختلف دقیقا به سه صفحه یکسان از سایت شما لینک داده باشند!

در نتیجه برای طبیعی جلوه دادن لینک ها تلاش میکنیم تا تنوع صفحات لندینگ را حفظ کرده و در همه رپورتاژها استراتژی مشابهی را دنبال نکنیم.

    ۶- اعتبار دامنه سایت منتشر کننده را بررسی کنید

Domain Authority یا همان اعتبار دامنه نشان دهنده کیفیت لینک های خارجی هر سایت است. این معیار توسط سایت Moz.com و با بررسی لینک های قرار گرفته در تمام صفحات وب محاسبه میشود. هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است بالاتر باشد ارزشی که به صفحات شما منتقل میشود نیز افزایش خواهد یافت.

اعتبار دامنه براساس فاکتورهای متعددی تعیین میشود و عدد آن را مستقیما از ابزار Link Explorer میتوان دریافت نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله اعتبار دامنه چیست را مطالعه کنید.

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت رپورتاژ آگهی اعتبار دامنه است. در واقع سایت هایی منتشر کننده هزینه دریافتی برای انتشار رپورتاژ را براساس اعتبار دامنه خود و آمار بازدید سایت‌شان تعیین میکنند. دقت کنید که لازم نیست همه سایت های لینک دهنده به ما اعتبار بسیار بالایی داشته باشند و اولویت اصلی ما برای انتخاب ارتباط موضوعی سایت ها با صفحات لندینگ خواهد بود.

    ۷- اسپم اسکور بالا، زنگ خطرِ خرید رپورتاژ آگهی

Spam Score نیز یکی از فاکتورهای معرفی شده توسط کمپانی Moz است. این فاکتور به شما اعلام میکند که سایت هدف به واسطه لینک سازی های خارجی خود و سایت هایی که به آنها لینک داده است چقدر احتمال جریمه شدن توسط گوگل را دارد. دقت کنید که اعتبار دامنه و اسپم اسکور مستقل از هم هستند. یعنی؛

    ۸- به هر قیمتی رپورتاژ آگهی نخرید!!!

خرید رپورتاژآگهی برای بهبود سئو انجام می شود ولی این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که تمام فاکتورهای لازم برای دور ماندن از دیدرس ربات‌های گوگل را رعایت کنیم. در غیر اینصورت زمان و هزینه‌ای که در این راه صرف میکنیم تاثیر معکوس داشته و میتواند با کاهش رتبه سایت همراه باشد.

اگر سایتی که شرایط مورد نظر شما برای خرید رپورتاژ؛ از نظر اعتبار، ارتباط موضوعی، اسپم اسکور را داشته باشد پیدا نکردید به سمت سایت های نامرتبط نرفته و بهتر است به فکر استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید مانند بهبود کیفیت محتوا، تقویت لینک سازی داخلی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … باشید.

1 نظر
  1. مهمان می گوید

    سلام؛ ممنون بابت اطلاعات مفیدی که گذاشتید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.