سخنرانی آسانسور چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می توان آن را طراحی کرد؟

3

تصور کنید که داخل آسانسور هستید و ناگهان با یکی از دوستان خود و یا مشتریان قدیمی کسب و کارتان رو به رو می شوید. در واکنش به چنین پرسش متداولی که “مشغول چه کاری هستی؟”، چگونه پاسخ خواهید داد؟ آیا می توانید در کمتر از ۳۰ ثانیه تا باز شدن مجدد درب آسانسور، به خوبی کسب و کار جدید خود را معرفی کنید؟ آیا می توانید تنها در همین فرصت کوتاه وی را به بازدید از مجموعه کاری خود علاقه مند کنید؟ از کجا باید شروع کرد؟ ارائه چه دسته از اطلاعاتی ضرورت خواهد داشت؟ چه کسی می داند شاید او نیز مشتری بعدی شما باشد! یک سخنرانی کوتاه و از پیش آماده شده که قادر به توضیح مناسب و همینطور جامع در مورد زمینه فعالیتی کسب و کارتان باشد، همواره کمک رسان شما در شرایط های مشابه خواهد بود. سخنرانی آسانسور یکی از جدیدترین تکنیک های معرفی یک کسب و کار در کوتاه ترین زمان ممکن محسوب می شود. استفاده از این متد مزایای زیادی به ویژه برای کسب و کارهایی که کمتر شناخته شده اند، به دنبال دارد. در ادامه نگاهی دقیق تر به اصطلاح “سخنرانی آسانسور” خواهیم داشت.


بیشتر بخوانید: استفاده از تکنیک های زبان بدن در مذاکرات


سخنرانی آسانسور چیست؟

سخنرانی آسانسور که تحت عنوان بیانیه آسانسور نیز از آن یاد می شود، سخنی سریع و در عین حال قانع کننده پیرامون کسب و کار، محصول، ایده و یا اهداف اصلی آن است که می تواند در جلب نظر مخاطبان تاثیر قابل توجهی داشته باشد. بهتر است در این سخنرانی تا حد امکان به پرسش های زیر پاسخ داده شود:

– کسب و کار در چه زمینه ای فعالیت دارد؟

– هدف از راه اندازی مجموعه مورد نظر چیست؟

– مخاطبان اصلی کسب و کار چه کسانی هستند؟

– چه عناصری کسب و کار نام برده را از دیگر رقبا متمایز می سازند؟

همانطور که از نام این اصطلاح نیز پیداست، سخنرانی آسانسور هنر توضیح یک مسئله خاص به صورت خلاصه خواهد بود. در واقع این استراتژی می تواند بهترین راه برای گسترش کسب و کار از طریق به اشتراک گذاری اعتبار و همچنین تخصص منحصر به فردتان با افرادی باشد که آشنایی چندانی با شما ندارند.

طراحی یک سخنرانی آسانسور قوی بر عهده چه کسی است؟

ارائه یک سخنرانی آسانسور اصولی و تاثیرگذار بر عهده تمام اعضا تیم کاری و به ویژه آنهایی است که ارتباطی نزدیک تر با مردم دارند. معمولا مدیران هر مجموعه ای از این متد استفاده می کنند تا ایده های مورد نظر خود را به سرمایه گذاران و یا شرکای کاری ارائه دهند. در واقع سخنرانی آسانسور می تواند در مدت زمانی کوتاه، واکنش مورد انتظار را در مخاطب شکل دهد. حتی زمانی که می خواهید یک نیروی جدید را استخدام کنید هم بحث سخنرانی آسانسور به میان می آید. فرد متقاضی در پاسخ به این پرسش شما که “از خودتان بگویید”، بر تکنیک مذکور تکیه کرده و بیشترین تاثیر مطلوب ممکن را بر شما خواهد گذاشت! حال به مسئولین فروش کسب و کار خود فکر کنید. آنها نیز با بهره برداری از متد سخنرانی آسانسور، می توانند معامله دو جانبه مشتری و مجموعه را در اسرع وقت به سرانجام برسانند. همانطور که مشاهده می کنید، این متد کاربردی گسترده در هر کسب و کاری خواهد داشت و استفاده از آن در دنیای بازاریابی امروزی با مزایای زیادی همراه خواهد بود.

بسیاری از افراد معتقد اند که این مهارت چندان هم به درد آنها نمی خورد زیرا برخورد زیادی با افراد مختلف در اجتماع ندارند. باید توجه داشته باشید که فارغ از سمت خود، توانایی برقراری ارتباط کاری با دیگران، آن هم به شیوه ای کاملا گویا و اثرگذار یکی از مهم ترین قابلیت های حرفه ای شما به شمار خواهد رفت. خودتان قضاوت کنید؛ کسب و کاری را برتر می دانید که از اعضایی فعال با مهارت سخنرانی آسانسور بالا تشکیل شده است و یا عکس این حالت؟


بیشتر بخوانید: روش هایی کاربردی برای مکالمات تلفنی با مشتری


چگونه می توان یک سخنرانی آسانسور تاثیرگذار طراحی کرد؟

دستیابی به بهترین مدل نیازمند صرف مقداری زمان و همچنین پشتکار خواهد بود. هرچند سخنرانی آسانسور بیانیه ای از پیش تعیین شده است، اما باید از دیدگاه طرف مقابل کاملا طبیعی به نظر برسد. علاوه بر این اختصار، شفافیت، جذابیت و همچنین هماهنگی با جریان مکالمه نیز فاکتورهایی ضروری هستند. طراحی سخنرانی آسانسور متناسب با شرایط هر کسب و کار و زمینه فعالیتی آن، پنج شریط اصلی خواهد داشت.

– اختصار: سخنرانی آسانسور به دنبال مکالمه های موفق و تاثیرگذار “کوتاه” صورت گرفته در فضای آسانسور، نام گذاری شده است. بدین ترتیب چنین مکالمه ای نباید از ۲۵ الی ۳۰ ثانیه فراتر رود زیرا با تبدیل آن به بحثی طولانی نه تنها آسانسور به مقصد می رسد، بلکه مخاطب نیز علاقه خود را به مطلب از دست خواهد داد.

– شفافیت: سخنرانی آسانسور باید از نخستین واژه تا انتهای مکالمه، کاملا شفاف و قابل دریافت باشد. در واقع این متد باید بتواند پیامی منسجم را به ساده ترین زبان ممکن انتقال دهد. شفافیت فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود زیرا اولین سخنرانی آسانسور شما با یک مخاطب خاص، تنها شانسی است که به منظور جلب نظر وی در اختیار دارید.

– هماهنگی با جریان یک مکالمه طبیعی: پیش تر نیز گفته شد که باید سخنرانی آسانسور مانند یک مکالمه کاملا طبیعی به نظر بیاید و نه گفتاری از پیش تعیین شده. سوال بپرسید، به حقایق اشاره کنید و طرف مقابل را بخشی از سخنرانی منحص به فرد خود قرار دهید.

– استراتژی راه حل مشکل: هر کسی کم و بیش مایل است که در مورد مشکلات خود صحبت کند. حتی بسیاری از افراد آماده پذیرش راه حل های ارائه شده توسط شما هستند! از این رو توصیه می شود در سخنرانی آسانسور خود به صحبت در مورد مشکلات و ارائه راه حل های اصولی نیز بپردازید.

– فراخوانی برای اقدام: این مورد همواره فاکتوری بسیار کمک رسان به شمار می رود. در انتهای سخنرانی آسانسور و پس از اشاره به مسائل مهمی که از پیش طراحی کرده اید، یک فراخوانی برای اقدام انجام دهید. این فراخوانی می تواند به صورت جمله ساده ای همچون “هرگاه که نیاز به کمک داشتید با مجموعه ما تماس بگیرید” عنوان شود.


پیشنهاد نویسنده: ۱۰ مهارتی که هر متخصص SEO باید داشته باشد


 

3 نظرات
 1. عباس طاهری می گوید

  از مقاله مفید شما بسیار سپاسگذارم

 2. راه موفقیت می گوید

  سلام
  مطلب مفید و ارزشمندی بود
  با تشکر از شما

 3. هانیه غفوری می گوید

  سلام، ممنون از مقاله کاربردیتون
  توضیحاتتون برای نوشتن یک سخنرانی آسانسوری کامل و واضح بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.