راهنمای جامع حل مشکلات مشتری

0

حل مشکلات مشتری به این معناست که منافع او را بر منافع گروه مقدم بدانید و منافع گروه را نیز بر منافع خود مقدم تر قرار دهید. یادتان باشد که قرار نیست مشتریان را راضی کنید بلکه باید آنها را خوشحال نگهدارید. این روزها مشتریان از قدرت بسیار زیادی برخوردارند. آنها برای کالای شما تبلیغات دهان به دهان انجام می دهند و در ازای دریافت خدمات بیشتر، پول بهتری خرج می کنند.

به منظور حل مشکلات مشتری باید ۱۰ اصل را رعایت کنید.

۱- تلاش کنید هرچه سریع تر توجه مشتری را از راه درست به خودتان جلب کنید. این را بدانید که وقت طلاست، پس وقت خودتان و مشتری تان را بیهوده تلف نکنید.

۲- خودتان را برای تعامل با مشتریان، به طوری که آنها بخواهند، آماده کنید و به خاطر بسپارید که طبیعتا مشتریان نیز ترس ها، رویاها و آرزوهای خاص خودشان را دارند.

۳- به حل مشکلات مشتریان خود بپردازید و این کار را برای موفقیت آنها انجام دهید نه به خاطر منافع خودتان.

۴- با استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان، اطلاعات مشتری خود را ثبت نموده و هربار در زمان تماس به اطلاعات آنها رجوع کنید. از اطلاعات مشتریان فقط برای برقراری ارتباط با خودشان استفاده کنید.

۵- نظر مشتریان تان را جویا شوید و به آنها رسیدگی کنید. به یاد داشته باشید که عدم وجود شکایت و اعتراض از سوی آنها نشانه بی نقص بودن کار شما نیست. برای پیشرفت کارتان از مشتری ها کمک بگیرید.

۶- اشتباهات خود را بپذیرید و سعی کنید شرایط را بهبود بخشید. نحوه برخورد شما با اشتباهاتتان شما را از رقبا جدا می کند.

۷- برای حل مشکلات مشتریان راه حل ارائه دهید و با آنها در تماس باشید.

۸- مشتریان با پرداخت پول مشکلی ندارند آنها از اینکه حس کنند برایشان اهمیتی قائل نیستید، عصبی می شوند. پس قیمت گذاری ها و تخفیف های خود را صریح، واضح و منصفانه بیان کنید.

۹- امکان لغو خرید را برای مشتریان فراهم کنید. برای نگهداشتن مشتری سعی بیهوده نکنید، اگر قرار باشد کسی مشتری شما شود، دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد.

۱۰- ارزیابی سالانه داشته باشید و عملکرد خود را توسط مشتریان تان بسنجید.

باید بگوییم که رشد مشتری، موجب رشد کسب و کار شما خواهد شد. پس برای موفقیت او تلاش کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.