۵ چالش بزرگ پیش روی کسب‌وکارهای کوچک

1

شروع کار برای بسیاری از کارآفرینان یک موفقیت بزرگ است، اما حفظ آن یک چالش بزرگتر را به وجود می‌آورد. چه کسب‌وکار بزرگ و چه کوچک، چالش‌های بسیاری وجود دارد که هر کسب و کار با آن روبرو است. این موارد شامل مواردی مانند استخدام افراد مناسب، ایجاد برند، توسعه مشتری و… می‌باشد. با این وجود، مواردی وجود دارد که جز مشکلات اصلی در کسب‌وکارهای کوچک هستند، در اینجا ۵ مورد از بزرگترین چالش برای کسب‌وکارهای کوچک آورده شده است.

۱- وابستگی به مشتری

درصورتی که بعضی از مشتریان شما نیمی از درآمدتان را پوشش دهند، شما بیشتر از اینکه صاحب یک کسب‌وکار باشید بیشتر در نقش یک پیمانکار مستقل هستید. گسترش مشتریان شما برای رشد تجارت بسیار حیاتی است، البته باید بدانید که این کار ممکن است دشوار و زمان‌بر باشد. در کسب‌وکارهای کوچک داشتن مشتریانی که برای محصول یا خدمات شما به موقع پرداخت می‌کنند یک نقطه قوت است.

متاسفانه، وابستگی طولانی به طیف ثابتی از مشتریان باعث اختلال در روند رشد کسب‌وکار شما می‌شود، زیرا این کار باعث می‌شود در صورت نیاز به افزایش حقوق کارمندان، یا توسعه کسب‌کار خود و … با مشکل برخورد کنید. با این حال، به طور کلی بهتر است که صاحبان کسب‌وکار دارای مشتریان متنوع باشند تا در صورت انصراف از پرداخت هر مشتری، دچار تزلزل نشود.

۲- مدیریت مالی

5 چالش بزرگ پیش روی کسب‌وکارهای کوچک

داشتن پول کافی برای پوشش صورتحساب‌ها برای هر شغلی یک امر ضروری است. همیشه با تغییراتی در شرایط کسب‌وکار شما ممکن است ایجاد هزینه‌های خارج ازانتظار را داشته باشید. برای جلوگیری از این مشکل ، صاحبان کسب‌وکارهای کوچک کوچک باید سرمایه زیادی داشته باشند یا در صورت لزوم بتوانند درآمد اضافی برای تأمین آن داشت باشند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل کوچک به هنگام تاسیس شغل خود تجارتی در کنار آن نیز شروع می‌کنند. در حالی که تمرکز کردن روی چند کار به صورت همزمان و مدیریت آن‌ها در زمان رشد یک کسب‌وکار می‌تواند دشوار باشد، اما کمبود نقدینگی رشد یک تجارت را غیرممکن می‌کند.

وقتی پولی وارد کار می شود مدیریت پول از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد. اگرچه رسیدگی به حسابداری و مالیات مشاغل ممکن است در توانایی اکثر صاحبان کسب‌وکارهای کوچک باشد، اما کمک از حسابداران حرفه‌ای معمولاً ایده خوبی است.

۳- خستگی

5 چالش بزرگ پیش روی کسب‌وکارهای کوچک

ساعت‌ها، کار و فشار مداوم در انجام کارها در پرشورترین افراد نیز ایجا خستگی می‌کند. بسیاری از صاحبان مشاغل ساعت‌های بسیار طولانی تری از کارمندان، خود را درگیر کار می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها می‌ترسند که در غیاب آنها تجارتشان متوقف شود، بنابراین از گرفتن مرخصی برای استراحت‌، خودداری می‌کنند.

خستگی می‌تواند به تصمیماتی عجولانه در مورد کسب‌وکار منجر شود، یافتن یک میزان زمان کاری مناسب بدون خستگی فراوان چالشی است که در اوایل (وغالباً) درتکامل یک تجارت کوچک پیش می‌آید.

۴- وابستگی به موسس کسب‌وکار

اگر روزی تصاف کنید، آیا روز بعد کسب و کار شما هنوز درآمدزایی دارد؟ مشاغلی که نمی‌تواند بدون بنیانگذار خود فعالیت کند، مشاغلی با مدت زمان محدود هستند. و قطعا پس از مدتی ورشکست خواهند شد. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک از وابستگی به موسس رنج می‌برند و این امر اغلب به دلیل عدم توانایی موسس برای کنار گذاشتن برخی تصمیمات و مسئولیت‌ها با رشد کسب‌وکار ایجاد می‌شود.

از نظر تئوری، پاسخگویی به این چالش آسان است، صاحبان کسب‌وکارهای کوچک فقط باید کنترل و مسئولیت بیشتری به کارمندان یا شرکا بدهند. با این حال در عمل، این یک مانع بزرگ برای بنیانگذاران است، زیرا معمولاً در ابتدا در مورد کیفیت کارها اتفاق نظر نخواهند داشت،‌ و با ایجاد تنش‌های اضافی اخلال در روند کارها به وجود خواهد آمد این روند اغلب تا زمانی که شخص انجام دهنده کار مسئولیت‌ها را به صورت کامل و دقیق انجام دهد ادامه خواهد داشت.

۵- رشد در مقابل کیفیت

5 چالش بزرگ پیش روی کسب‌وکارهای کوچک

با گذشت زمان، ممکن است یک تجارت بیش از انتظار رشد، رونق بگیرد. صاحبان کسب‌وکارهای کوچک که برای این افزایش مشتری و تولید محصول / خدمات برنامه ریزی نکرده‌اند، ممکن است دچار مشکل شوند. با افزایش تقاضا برای تجارت شما، بدون وجود سیستم‌های مناسب، به احتمال زیاد  مشتریان تقاضای خود را پس می‌گیرند، به همین دلیل، ‌برای شما بسیار مهم است که کیفیت خدمات و محصولات خود را با توجه به مقیاس کسب‌وکار در اولویت اول خود قرار دهید. زیرا کیفیت عاملی است که وفاداری مشتریان را به محصول و خدمات شما ایجاد می‌کند.

 رشد هرگز نباید دشمن کیفیت باشد. یک کسب‌وکار کوچک به هر دو نیاز دارد.

کلام پایانی

مشکلات پیش روی تجارت کوچک قابل توجه است و یکی از بدترین کارهایی که صاحب کسب‌وکار می‌تواند انجام دهند این است که بدون در نظر گرفتن چالش‌های پیش رو، به تجارت بپردازد. ما برخی از چالش‌های اساسی که در شروع هر کسب‌وکاری وجود دارد را  بررسی کردیم،از طرف دیگر، انگیزه رقابتی اغلب یکی از دلایلی است که افراد تجارت شخصی خود را شروع می‌کنند و هر چالشی فرصتی دیگر برای رقابت است. به عنوان یک صاحب مشاغل کوچک‌، درک این بینش برای حفظ آرامش ضروری است: “رقبای شما با مشکلات مشابهی روبرو هستند.” همه ما، صرف نظر از صنعتی که در آن هستیم ، اساساً در یک قایق قرار داریم . نحوه پاسخگویی شما به این چالش‌ها “بازی” را تغییر می‌دهد. هرچه موفق‌تر می‌شوید، در نتیجه از رقبا پیشی خواهید گرفت.

1 نظر
  1. پگاه می گوید

    ممنون.
    مطلب خوبی بود. فقط اگر امکان داره راهکارهای حل این مشکلات رو هم بذارید.
    سپاس از شما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.