از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ؛ ‌بر کاربران چه گذشت؟!

0

در ۱۴ دسامبر ، برای حدود یک ساعت (از ۳:۴۷ صبح تا ۴:۳۲ صبح )، بیشتر سرویس‌های گوگل از Gmail و YouTube گرفته تا Classroom وDocs دچار مشکل شدند.  گوگل دلیل آن را مشکل در کارکرد فضای ذخیره‌سازی داخلی عنوان کرده است.

گوگل تایید کرد که: در  ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰، ‌ساعت ۳:۴۷ صبح به مدت ۴۵ دقیقه،‌ به دلیل مشکل فضای ذخیره‌سازی داخلی، سرویس‌ها با مشکل مواجه شده‌اند . این مشکل در ساعت ۴:۳۲ دقیقه صبح برطرف شد و همه سرویس‌های گوگل اکنون فعال هستند.

داشبورد وضعیت فضای کاری گوگل نشان می‌دهد که اگرچه همه سرویس‌های گوگل اکنون دوباره آنلاین شده‌اند، اما در برخی موارد، همه آنها تحت تأثیر این قطع جهانی قرار گرفته اند:

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

با بررسی داده‌های جمع‌آوری شده، مرور کلی کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل ترافیک و ردیاب رسانه‌های اجتماعی برای تجزیه و تحلیل واکنش‌ها و پیامدهای فوری این مسئله به اطاعات زیر در مورد این مشکل ناگهانی گوگل که در سطح جهانی رخ داد می‌‌توان پی برد:

۱- کاربران در زمان وقوع این مشکل چه چیز‌هایی در گوگل سرچ کردند؟

علی رغم این قطعی ارتباط که تقریباً در همه سرویس‌های گوگل تأثیرگذار بود، اما موتور جستجوی گوگل  به عملکرد معمول خود ادامه داده است. با استفاده از ابزارهای بررسی کلمات کلیدی می‌توان متوجه شد که “اثر قطعی” در جستجوی مربوط به گوگل در سراسر جهان و ایالات متحده چه میزان بوده است.

جستجو گوگل در این بازه زمانی ۱۰ برابر رشد داشته است.

گرچه اکثر جستجوها  قصد در کشف اینکه آیا سرویس‌های گوگل به درستی کار می‌کنند و یا وضعیت فعلی آن‌ها چگونه است، صورت گرفته بود، اما گروه متفاوتی از جستجوها در مورد ابزار جایگزین این سرویس‌ها بوده است. در زیر  لیستی از محبوب‌ترین سوالات جستجو شده است که کاربران گوگل در زمان وقوع این مشکل به کرات جستجو کرده‌اند.

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

میانگین جستجوی این سوالات در طی چند ساعت در مقایسه با متوسط حجم جستجو در حدود ۷۵۰۰٪ بود!

افزایش چشمگیر جستجو در مورد Google Classroom که نشان می‌دهد به دلیل همه‌گیری و احتمالاً بسیاری از دانشجویان در آن زمان سعی در استفاده از سرویس داشتند رخ داده است. با این حال، وقفه Gmail در ۱۴ دسامبر بیشترین افزایش در جستجوها را داشته است.

یکی از عجیبترین جستجوهای صورت گرفته که به ندرت انجام می‌شود “هک شدن گوگل در سال ۲۰۲۰” است.

وقتی نوبت به جستجوها با هدف کشف و مقایسه خدمات جایگزین با خدمات گوگل می‌رسد، به نظر می‌آید YouTube بیشترین آسیب را دیده است.

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

گوگل ترند،‌ افزایش چشمگیر در علاقه کاربران به محصولات رقابتی با YouTube، مانند Vimeo و Dailymotion را نشان می‌دهد.

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

۲- احساسات کاربران در توییتر

دقایقی پس از قطعی سرویس‌های گوگل، کاربران در فضای رسانه‌های اجتماعی در مورد مسائل پیش آمده سرویس‌های گوگل ابراز نگرانی می‌کردند.

در Semrush بیش از ۱.۵ میلیون توییت در مورد گوگل ، ۳۰۰K توییت در مورد Gmail و هشتگ محبوب #YouTubeDOWN ثبت شد است، که در ۳ ساعت در ایالات متحده این تگ‌ها در ۱۸۰K از توییت‌ها ظاهر گردیده است.

به نظر می رسد قطع شدن YouTube بیشترین توجه جامعه توئیتر را به خود جلب کرده است، زیرا در میان تمام توییت هایی که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است، اکثر آنها (۲۵.۳٪) از YouTube نام برده‌اند، و بعد از آن  Gmail و Drive به ترتیب دوم و سوم هستند.

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

اکثرا احساسات خود را به صورت کنایه مطرح کرده و نارضایتی خود را به صورت طنز ابراز کرده بودند. سه ایموجی محبوب زیر در توییت‌های مربوط به از کار افتادن سرویس‌های گوگل استفاده شده بودند:

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

۳- محاسبه میزان خسارت برای خدمات مختلف گوگل

G Suite در حال حاضر میزبان بیش از ۶ میلیون کسب وکار است که برای استفاده از خدماتش هزینه پرداخت می‌کنند. از طرفی افراد بسیار بیشتری، از خدمات گوگل به صورت رایگان استفاده می کنند. بنابراین، هر دقیقه خاموشی میلیون‌ها نفر را در مضیقه قرار می‌دهد و سرعت کارشان را کاهش می‌بخشد.

فقط گوگل می‌تواند اطلاعات دقیق مربوط به مشتری و شماره بازدیدکننده خود را بیان کند، با این حال، اگر از تجزیه و تحلیل ترافیک‌ها برای دریافت برخی از معیارهای تخمین استفاده کنیم،‌ با نگاهی به برآورد کل بازدیدکنندگان ماهانه برای برخی از خدمات گوگل در سطح جهانی، می‌توانیم تعداد افراد در هر ساعت که از سرویس‌های مختلف گوگل بازدید می‌کنند (با فرض توزیع ساعتی بازدیدکنندگان برابر باشد) را می‌توانیم محاسبه کنیم.

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

۴- میزان خسارت احتمالی در YouTube

گرچه احتمال مشاهده و استفاده بینندگان YouTube، از پلتفرم‌های رقیب به عنوان محل جدیدی برای تماشای محتوای ویدیویی بسیار ناچیز است، اما این نوع مشکلات می‌تواند آسیب جدی به یوتیوب وارد کند.

اگرچه مشکل عملکرد تبلیغات محصول در جستجوی گوگل تحت تأثیر قرار نگرفت، اما همین مورد در YouTube باعث قطعی شد.

در سال ۲۰۱۹، درآمد جهانی تبلیغات یوتیوب تقریباً ۱۵/۱۵ میلیارد دلار بوده است ، انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ این مقدار باز هم رشد کند.

اگرچه ما نمی‌توان محاسبات دقیقی درباره ضررهای احتمالی تبلیغاتی YouTube در روز ارائه دهیم ، اما می‌توان تخمین زده که:

از دسترس خارج شدن سرویس‌های گوگل ، ‌بر کاربران چه گذشت؟!

کلام آخر

ارائه یک سرویس قابل اطمینان، ضروری است.

با گسترش فعالیت‌های از راه دور و همه‌گیری جهانی، ‌به نظر می‌رسد وابستگی ما به خدمات آنلاین در بالاترین حد، در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. انتظار می رود عمده ارائه دهندگان فناوری اطلاعات از خدماتی روان و پایدار اطمینان حاصل کنند، زیرا امروزه تنها راه ارتباطی ما همین ابزارها هستند.

در بیانیه ای مختصر، گوگل قول داد “بررسی کاملی را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که این مشکل در آینده تکرار نخواهد شد.” اگر این غول فناوری اطمینان حاصل نکند که خدمات قابل اعتمادی را در تمام محصولات خود ارائه می دهد، سهم بازار خود را به برخی از رقبای خود مانند Zoom که ثابت کرده است، در مورد استراتژی بازاریابی خود بسیار هوشمندانه عمل می‌کند،‌از دست خواهد داد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.